Легкий, прозорий гладкий або візерунчастий тюль із м’якими струмливими складами — неодмінна частина більшості інтер’єрів. Він допомагає захистити кімнату від прямих сонячних променів та сторонніх очей, декорувати віконний отвір, перетворити приміщення, додати йому затишку та елегантності. Але що робити, якщо через 2–3 роки після купівлі ретельно підібрана фіранка, яка відмінно вписалася в дизайн інтер’єру, втрачає свою білизну й жовтіє? Купувати нову? Зовсім не обов’язково. Знаючи, як відбілити тюль, розв’язати проблему можна швидко та просто. І головне, без дорогих хімічних речовин, які здатні зруйнувати структуру тканини та прискорити знос виробу.
7 перевірених способів, які допоможуть повернути фіранкам білизну
Відбілити тюль можна, використовуючи звичайні засоби, які є під рукою у кожної господині. Серед них:
- Кухонна сіль. Цей недорогий засіб є одним із найефективніших. З його допомогою можна повернути білизну фіранкам, виготовленим із будь-якого виду тканини. Для цього вам знадобиться літр теплої води та по 1 ст. л. солі й прального порошку. Приготуйте розчин і замочіть у ньому тюль на 2–4 години, а в разі сильного пожовтіння — на всю ніч. Після цього вам залишиться тільки випрати виріб. Це можна зробити вручну або в пральній машині, вибравши делікатний режим. Якщо ж ви хочете, щоб на шторах із синтетики осідало менше пилу, спробуйте відбілити тюль сіллю, додавши до неї оцет та гель для миття посуду. Це не тільки зробить ваші фіранки білосніжними, а й допоможе прибрати статичну електрику, що є однією з причин швидкого забруднення тканини. Для приготування розчину вам знадобляться 10 літрів води, температура якої не перевищуватиме 42 °C, 50 г солі, по 50 мл оцту та гелю для миття посуду. Тюль треба замочити в тазу на 1 годину, а потім прополоскати й без віджимання розвісити для сушіння.
- Сода. Відбілити пожовклий тюль за допомогою такого засобу дуже просто. Для цього у ванну або великий таз знадобиться налити 10 літрів води, всипати туди по одній склянці харчової соди та прального порошку. Розчин має бути теплим. Тюль треба замочити на 4–5 годин, потім випрати. Сода пом’якшить тканину, тому ваші фіранки отримають не тільки білизну, а й додаткову ніжність.
- Картопляний крохмаль. Цей засіб гарантовано допоможе відбілити тюль, додасть йому сяйва та красивої форми, зробить жорсткішим на дотик. Для приготування розчину вам знадобиться 250 г крохмалю, 10–12 літрів води та глибока ємність. Порошок ретельно розмішайте, щоб не було грудочок. Попередньо випраний тюль помістіть у таз із приготованим розчином і залиште там на 5–6 годин, а потім, не віджимаючи, розвісьте для сушіння.
- Перекис та нашатирний спирт. Використовуючи ці засоби, можна з легкістю відбілити тюль із капрону, шифону або органзи. Для приготування розчину вам знадобиться 1 ст. л. нашатирю, 2 ст. л. перекису та 3–5 літрів води. Пам’ятайте, що для делікатних матеріалів її температура не повинна бути вищою 35 °C. Бавовняні тканини можна прати при 60 °C і більше. Фіранки треба замочити на 30 хвилин, потім прополоскати й висушити.
- Лимонна кислота. Цей спосіб відбілювання підходить для тюлю з будь-якого матеріалу. Щоб отримати бажаний результат, візьміть 1 пакетик засобу та повністю розчиніть його у 2–3 літрах теплої води. Фіранку потрібно замочити в отриманому розчині на пару годин, потім випрати й висушити.
- Синька. Цей спосіб відбілювання тюлю є одним із найвідоміших та найдієвіших. Він допоможе повернути первинний вигляд навіть старим фіранкам. Для приготування відбілювального розчину вам знадобиться влити в таз 10 літрів води та 0,5 чайної ложки синьки, а потім все ретельно перемішати. Речовина має повністю розчинитися, рівномірно забарвивши рідину в блакитний колір, інакше на фіранках можуть залишитися нерівні сліди. Попередньо випраний тюль варто прополоскати в тазу з синькою, а потім — у чистій воді.
- Зеленка. Це ще один дієвий спосіб, про який треба знати, якщо ви шукаєте, чим відбілити тюль у домашніх умовах. Для приготування розчину потрібно взяти склянку води й додати туди 5–10 крапель зеленки. Щоб вона розчинилася без осаду, доведеться почекати декілька хвилин. Після цього вміст ємності вилийте у ванну або у великий таз із водою й замочіть тюль на 10 хвилин. На завершення тканину потрібно ретельно прополоскати та просушити.
Будь-який із цих способів відбілювання тюлі є досить ефективним. Результат вас приємно здивує й точно порадує. Звісно, якщо ви все зробите правильно.
Що варто пам’ятати, щоб досягти бажаного ефекту при відбілюванні
Є ще декілька рекомендацій, яких потрібно дотримуватися. Ніколи не намагайтеся відбілювати занадто брудний тюль, його спочатку необхідно обов’язково випрати. В іншому разі пил потрапить у структуру тканини, а отже, ви не отримаєте бажаного результату. Якщо на фіранці є якісь плями, їх потрібно видалити.
Як прати тюль: вручну чи в пралці — вирішувати вам. У першому випадку потрібно стежити, щоб температура води була в межах 30–35 °C. У другому – вибрати для прання делікатний режим. Це допоможе зберегти структуру волокон, а разом із нею — і зовнішній вигляд вашої білосніжної фіранки.
У жодному разі не віджимайте тюль, а просто розвісьте його так, щоб вода могла стекти сама. Прасувати фіранки немає потреби, вони розправляться завдяки власній вазі.
Як відбілити тюль у пральній машині
Якщо часу на кількагодинне замочування немає або прати об’ємні фіранки вручну зовсім не хочеться, спробуйте відбілити тюль у пральній машині. Зробити це можна по-різному. Наприклад, за допомогою нашатирю. Для цього перед початком прання у відсік для завантаження мийного засобу потрібно додати 8 крапель аміачного розчину та влити пів склянки гелю.
Замість нашатирю можна використовувати й перекис водню в таблетках. Його потрібно додати у відсік для порошку в кількості 5–10 штук.
Якщо перерахованих вище засобів під рукою немає, можна відбілити тюль оцтом, сіллю та содою. Ця дієва суміш впорається з жовтизною. У відсік для мийного засобу насипте порошок. Його кількість повинна бути такою, яку ви використовуєте для прання. Додайте до нього по 1 ст. л. солі та соди, а також 1 пакетик звичайного розпушувача. У відсік для кондиціонера налийте 1 ст. л. оцту.
Прання тюлю не займе багато часу. У результаті ви отримаєте сніжно-білі фіранки, які переливатимуться на сонці та зберігатимуть чистоту досить довго.